HerStory Archive

Yvonne Ann CHAPMAN

Also known as: née Yourell

Born: 21 January 1940

Special Achievements:

31 January 1986 - 1989 - Queensland's first female Cabinet Minister.

1994-2008 - Elected Mayor of the Pine Rivers Shire. She was the first (“previous leaders of the Council were known as the Shire Chairman”) and last Mayor, as the shire merged into the Moreton Bay Regional Council.

Additional Information:

1976-1983 - Pine Rivers Shire Council Councillor. 1982 - Assumed the position of vice-chairman.

1983 - Elected to the seat of Pine Rivers, Queensland Parliament.

February 1986 - December 1987 - Minister of Welfare Services (Family Services).

September-December 1989 - Ministerial portfolios of Transport and Ethnic Affairs.